O bytowskich protestantach, nietypowym mieczu znalezionym w okolicy Bytowa i wielu innych tematach można przeczytać w najnowszym roczniku Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, „Nasze Pomorze”.
XX wydanie muzealnych zapisków to nie lada gratka dla miłośników miejscowej historii, ale nie tylko. W najnowszych wydaniu znalazło się 14 artykułów dotyczących Pomorza, w tym również Bytowa. W wydawnictwie opublikowano m.in. teksty „Protestanckie ślady w kulturowej przestrzeni Bytowa” Macieja Kwaśkiewicza, w którym opisuje m.in. przebieg reformacji na Ziemi Bytowskiej, „Nowe znalezisko miecza z późnej epoki brązu z Bytowa” Michała Bugaja i Kamila Kajkowskiego dotyczący historii znalezienia oręża (na zdjęciach), a także badań, jakim został poddany, „Park i wzgórze św. Jerzego w Bytowie w świetle wyników najnowszych badań archeologicznych” autorstwa Pawła Szczepanika. Przeczytamy również o obrzędach rodzinnych na Pomorzu. To materiał przygotowany przez Małgorzatę Dubasiewicz z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, tegoroczną laureatkę Pomorskiej Nagrody Muzealnej, a także poznamy biografię Otyli Szczukowskiej - regionalistki, prekursorki etnodesingu kaszubskiego. Tę przedstawi Benita Grzenkowicz-Ropela z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
W najnowszym roczniku znalazły się również artykuły z XVII konferencji kaszuboznawczej pod kierownictwem prof. Daniela Kalinowskiego pt. „Piękno prostoty i Alojzy Nagiel”. Wśród autorów znaleźli się: prof. Adela Kuik-Kalinowska, Edmund Kamiński, Aleksandra Majkowska, Elżbieta Bugajna i prof. D. Kalinowski.
W XX roczniku muzealnym przeczytamy też o roli edukacji w muzeum, przywracaniu tradycji ścinania kani w Krokowej, a także poznamy ubiegłoroczną działalność bytowskiego muzeum.
Wydawnictwo do nabycia w kasie placówki.