Biegi, Cross zawitał Parchowa - zdjęcie, fotografia
KurierBytowski.pl 13/04/2018 13:07

W XII Parchowskim Biegu Gryfa wystartowało 313 osób. W biegu głównym zwyciężyli Beata Topka z Taleksu Borzytuchom i Tadeusz Zblewski z LKB Braci Petk Lębork.

W słoneczne przedpołudnie 7.04. w XII Parchowskim Biegu Gryfa wzięło udział 313 zawodników. Warunki do biegania były dobre, choć wiatr mógł dawać się we znaki. Organizatorzy zadbali, by nie było niepotrzebnych przestojów i impreza przebiegała sprawnie. W zawodach z dobrej strony pokazali się uczniowie miejscowej szkoły. Trzech z nich uplasowało się na podium. Zupełnie nieznany z zawodów "Cross Festivalu" edycji 2017/2018 Maksymilian Bronk wygrał rywalizację 8-9-latków, a jego bardziej "obiegany" szkolny kolega Paweł Jereczek, który dotąd na podium nie stanął, zajął 3 miejsce. Także Maciej Janta po raz pierwszy w tym roku szkolnym stanął na podium, plasując się na 2 pozycji biegu V-VI-klasistów.

Rywalizację dziewcząt z kl. I-II wygrała liderka cyklu Łucja Łosińska z SP 5 Bytów. Było to jej czwarte zwycięstwo w siedmiu dotąd rozegranych zawodach "Crossu", w dwóch innych plasowała się na 2 miejscu. Także w wyższej kategorii wiekowej triumfowała liderka cyklu Agata Breza z SP Studzienice, dla której był to już szósty wygrany bieg. Wśród jej rówieśników po raz pierwszy zwyciężył Oliwier Borowiak. Dotąd zawodnik z Przechlewa dwukrotnie zajmował 2 lokatę - w Studzienicach na inaugurację cyklu i w Tuchomiu. To jedna z niewielu kategorii, w której kandydatów do końcowego triumfu jest kilku. Jak zwykle niezawodne były najlepsze zawodniczki z kl. V-VI. Po raz siódmy wygrała Roksana Piechowska z SP Lipnica i po raz siódmy drugie miejsce zajęła Oliwia Stolc z bytowskiej "piątki". W gronie ich rówieśników zabrakło na starcie lidera Kacpra Klafki z SP 2 (4 zwycięstwa i 2 drugie lokaty). Pod jego nieobecność wygrał jego szkolny kolega Mikołaj Wojciechowski, który dotąd aż pięciokrotnie zajmował 3 miejsce.

W biegach gimnazjalnych wszystkie karty rozdają zawodnicy trenujący w klubach. W biegu dziewcząt zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyły Regina Piechowska, która uczy się w klasie sportowej G Borzytuchom, oraz Maria Stroike z G Przechlewo. Niemal do samej mety prowadziła zawodniczka z Przechlewa, ale dosłownie na ostatnich metrach wyprzedziła ją mieszkanka Lipnicy. Dla Reginy Piechowskiej to czwarte zwycięstwo w zawodach "Crossu". Całe podium w biegu gimnazjalistów przypadło zawodnikom Taleksu. Wygrał Adam Spiczak Brzeziński z G 1 Bytów, przed Mikołajem Szczerbą z Rokit i Szymonem Rzepką z G 2 Bytów. W tej kategorii głównym faworytem do wygrania cyklu był Oliwier Jończyk. Był, bowiem zwycięzca zawodów z Pomyska Wielkiego, Tuchomia i Borzytuchomia zmienił szkołę (był uczniem G Borzytuchom) i klub (był zawodnikiem Taleksu) i raczej w kolejnych biegach "Crossu" już go nie zobaczymy.

Na starcie biegu głównego na 3 km stanęło 9 pań i 10 panów. Inaczej być nie mogło: wygrali faworyci - Beata Topka z Taleksu i bytowiak Tadeusz Zblewski w barwach LKB Braci Petk Lębork. W rywalizacji mężczyzn utytułowanemu biegaczowi długo dotrzymywali kroku zawodnicy młodego pokolenia Dawid Garski z Baszty Bytów i Daniel Kryzel z Taleksu.

W ramach "Cross Festivalu" zawodnicy wezmą udział jeszcze w 3 imprezach: teście Coopera w Borzytuchomiu, Wiosennych Biegach Przełajowych w Lipnicy i Biegu Orłów w Czarnej Dąbrówce.